Pas mus apsilankė
Šiandien:0
Vakar:0
Šią savaitę:0
Šį mėnesį:4
Iš viso:43188

Mūsų draugai




Vandeniu aušinamas PC

 

Šis mano sukurtas ir įgyvendintas projektas buvo realizuotas praktikoje dar 2002 metais. Tuo metu apie vandens aušinamas PC sistemas informacijos buvo tikrai labai nedaug, todėl teko konstruoti (prisižiūrėjus web saituose skelbiamos informacijos) savarankiškai.

 

Buvo labai džiugu viską pradėti nuo to metinio geriausio "watercooler'io" - "Swiftech" kompanijos taip vadinamo "CPU water-block'o" su termoelektriniu "Peltier" moduliu (plačiau). Šio vandeniu ir "Peltier" elementu aušinamo modulio (analogas šiam) pagalba sukonstravau tikrą baisuoklį (žr. foto žemiau).

2002 m. "watercooler"
2002 m. "watercooler"
2002 m. "watercooler"
2002 m. "watercooler"
2002 m. "watercooler"

Tiesą pasakius - dabar, praėjus kone dešimčiai metų po šio "modingo", net pačiam ima juokas žiūrint į šias foto :) Gerai, kad yra tokia programėle "PhotoME" - tik jos pagalba išsikapstęs senas foto - galėjau tiksliai pasakyti kada jos darytos.

 

Jei toliau kalbant apie šį "modingą" tai vertą pasakyti, kad šiai sistemai panaudojau akvariumo filtrą, kurio paties talpa buvo apie 10 l, o vandenį varinėjančios pompos deklaruojama galia - 2.000 l/h. Gaila, tačiau tuo metu nepavyko gauti jokio tinkamo radiatoriaus vandens aušinimui, ko pasekoje su sistema dirbti tekdavo neilgai. Taip pat sukantis iš padėties, sistemoje panaudojau du maitinimo blokus po 350 W. Kito kelio tiesiog nebuvo, nes pačia "Swiftech" galvą parsivežiau iš JAV, o iš ten pat dar vežtis ir galingą bei sunkų PSU, tiesiog nebuvo kaip.

Rezultatai

- Maksimalus CPU "užturbinimas" buvo pasiektas, bent jau man asmeniškai. Naudotas buvo Athlon XP 2200+ su realiais 1800 MHz, o "užturbintas" buvo iki kiek daugiau kaip 2300 MHz;
- Buvo pasiektas tikslas ir pasigamintas pirmas vandeniu aušinamas PC;
- Praktinis šio projektėlio įgyvendinimas leido atrasti silpnąsias tokios sistemos puses ir minusus, tačiau davė ir daug praktinės patirties tolesniems PC tobulinimo darbams.

Sistemos privalumai

- Tuo metu kai CPU greitis dar labai ženkliai įtakojo visos sistemos darbą - toks CPU aušinimo ir "turbinimo" metodas leido gerokai paspartinti sistemą;

- Tokios sistemos sukūrimas ir praktinis įgyvendinimas leido kaip vienam iš pirmųjų PC moderatorių LT pasiekti savo užsibrėžtą tikslą;

- Dalis elementų (tiksliau "Peltier" modulis) ir po šiai dienai "sukasi" mano n-tąjame PC.

Sistemos trūkumai

- Sistema buvo visiškai neišbaigta (trūko vandeniui aušinti skirto radiatoriaus, sistema buvo gremėzdiška ir t.t.);

- Ilgalaikis vandens aušinimo sistemos naudojimas PC sistemoje - vienaip ar kitaip nėra praktiškas metodas, nes tolesni eksperimentavimai ir bent dar 4-ios kitos mano sukurtos vandeniu aušinamos sistemos, iš esmės vis viena nebuvo patikimos, nes ilgainiui vandens aušinimo sistema dėvisi ir lieka tikrai nemaža rizika, jog anksčiau ar vėliau kur nors pratekės, o tai kaip lengva suprasti - gali baigtis labai nekaip ...

Rekomendacija

Visiems PC modingo entuziastams iš savo praktinės patirties galiu patarti, kad tiek vandens, tiek "Peltier" elementų, ar tuo labiau freono ir kt. pan. dalykų naudojimas yra velniškai įdomus dalykas, tačiau nedarykite nieko panašaus ir neeksperimentuokite jei kišenėje nėra pakankamai šlamančių arba neturite kokios visai nenaudojamos senos sistemos su kuria galėtumėte eksperimentuoti.

Pagarbiai, autorius G.Z. / 2011.10.01