Pas mus apsilankė
Šiandien:0
Vakar:0
Šią savaitę:0
Šį mėnesį:4
Iš viso:43188

Mūsų draugai




Dulkės kompiuteriuose

Anotacija

Šis straipsnelis skirtas tam, kad Jums mieli skaitytojai priminti apie tai - apie ką praktiškai visi pamiršta - apie dulkes Jūsų kompiuteriuose.

P. s. šio straipsnio nerekomenduoju (ypač vaizdinės informacijos) rodyti dailiajai lyčiai :) - kodėl ... manau pažiūrėję foto patys tuo įsitikinsite.

Taigi, viskas nuo pradžių

Kadangi jau daugiau kaip 10 metų dirbu IT sferoje, todėl iš praktikos galiu pasakyti, kad tikrai daug kompiuterių gedimų pasireiškia tokiais požymiais kaip spontaniškas išsijunginėjimas ar net visiškas sistemos neįsikrovimas, neįprastas kompiuterio garsų skleidimas, zirzimas ar tiesiog juntamas (jei tai nešiojamas) kompiuterio perkaitimas. Dažnai visų šių problemų priežastis – tiesiog sistemos užsiteršimas dulkėmis. Kadangi praktiškai visuose kompiuteriuose yra daugiau ar mažiau ventiliatorių kurie nuolatos palaiko oro srauto cirkuliaciją, todėl su oru per tam tikrą laiką kompiuterio viduje gali prisikaupti tikrai nemažai dulkių. Jos savo ruožtu ženkliai sumažina, o kartais ir visai užblokuoja, aušinimo sistemas, ko pasekoje pasireiškia sistemos perkaitimas ir atsiranda įvairiausi trikdžiai, kurie blogiausiu atveju sąlygoja vienos ar kelių dalių perkaitimą ar net sudegimą tikrąja to žodžio prasme. Buitiškai tariant – „nuo dulkių užsikemša ventiliatoriai ir kompas perkaista“. :-)

Kaip pavyzdį galiu pasakyti realų atvejį kuomet vienas buvęs bendradarbis man atnešė naują, prieš pusmetį pirktą nešiojamą kompiuterį visaip kraipydamas galvą ir nežinodamas kas nutiko, nes operacinė sistema jau įsikrovimo metu imdavo ir „nusmigdavo“. Pamatęs tokį šedevrą ir matydamas, jog tai ne „superinis HP DV“ ir ne koks „noname‘as“, o padorus asus kompiuteriukas – pirmiausia prapūčiau su suspausto oro flakonu dulkes ir vėl įjungiau – rezultatas kompiuteris kuo puikiausiai įsijungė ir veikė „kaip bitutė“, taigi visam remontui kolegos akyse užtrukęs vos kokią minutę savininkui gražinau puikiai veikiantį daiktą.

Vaizdiškai iliustruojant - rezultatai senai ar visai nevalytuose kompiuteriuose būna tokie:

Kaip matyti iš foto – šhh kompiuteriuose būna tikrai pakankamai. Dėja, kaip visada į kadrą nėra papuolusių – „geriausių“ šio žanro variantų pasitaikiusių mano praktikoje ... Kita vertus – bet kuris smalsuolis internete gali rasti tikrai įspūdingų fotografijų, tačiau straipsnis ne apie baisiausią foto, o apie tą faktą kuris yra – dulkes.

Jei vis tik nusprendėte „pravalyti“ savo PC, turbūt pirmiausia pagalvojote apie dulkių siurblį?! Na, bent jau taip dažniausiai pasako didžioji dauguma vartotojų. Šis būdas tinkamas tik iš dalies, nes dulkių siurblio traukimo galia leidžia tik nusiurbi didžiausią paviršinį dulkių kiekį, bet toks valymas tikrai neišvalo visos sistemos pilnai, o dažniausiai ir visai neatneša jokios naudos. Kitas populiariausias būdas (ir vienas iš efektyviausių) – kompiuterio „prapūtimas“ suspaustu oru. Šiuo atveju vėl galimi du iš esmės tą patį veiksmą atliekantys metodai – panaudoti specialų suspausto oro flakoną arba nusivežti kompiuterį į artimiausią degalinę, kurioje pučiamos auto padangos „senuoju“ rankiniu metodu.

Jei visi aptarti valymo būdai atrodo pakankamai aiškūs ir nereikalaujantys jokios diskusijos, tai parankiausias ir greičiausias būdas atsikratyti dulkių – kompiuterio išvalymas suspausto oro flakono pagalba, vertas aptarimo. Taip yra todėl, kad toli gražu ne centus kainuoja suspausto oro flakonėlis, o ir jo užtenka tik labai trumpam, be to ir skirtingų gamintojų kainos ir kokybės santykis labai ženkliai skiriasi.

Vienas iš geriausių (bent jau iš mano praktikoje naudotų - tai pats geriausias) suspausto oro flakonų anksčiau buvo pardavinėjamas buvusio BMS'o. Jo pilnas pavadinimas - "Fellowes suspausto oro valiklis, (flakonas)", tiesa jo kaina "kandžiojasi" (40 Lt). Kita vertus jis vertas savo kainos.

Be aukščiau aptartų PC valymo būdų profesionaliam valymui galima priskirti IT technikos valymą aukšto slėgio suspaustu oru ar kt. dujomis, bei technikos praplovimą vandeniu. Visi šie metodai ypač efektyvūs, tačiau reikalauja tam tikrų žinių ir patirties, todėl taip valyti PC ar kt. IT techniką naujokams šioje srityje tikrai nerekomenduoju.

Profesionaliai išvalytas kompiuteris atrodo lyg ką tik būtų nupirktas parduotuvėje, nes jo vidus ne tik atrodo, bet ir yra absoliučiai švarus.

Taigi – ką Jus pasirinksite daryti perskaitę šį straipsnį – valyti ar ne savo kompiuterį – tai tik Jūsų asmeninis reikalas. Daugumą tų kurie perskaitys šį straipsnį manau vis tik toliau sau akutes ganys monitoriuje ir maigys mygtukus. Kita vertus, jei bent vienas skaitytojas po šio straipsnio perskaitymo išsivalys savo kompiuterį – tuomet mano užsibrėžtas tikslas bus pasiektas :-)

Pagarbiai autorius - G.Z. / 2011.10.07